Zieleniec to położony w Kotlinie Kłodzkiej {opis: Wikipedia} ośrodek narciarski wyróżniający się mikroklimatem bardzo przypominającym klimat, jaki panuje w Alpach. Pokrywa śnieżna leży tu średnio przez 150 dni w roku, a nawet, kiedy pogoda bywa mniej przychylna, możemy liczyć na sztuczne naśnieżanie stoków. W miejscowości tej (a ściślej mówiąc obecnie dzielnicy Dusznik-Zdroju) znajdziemy liczne szkółki narciarskie, gdzie zarówno młodsi, jak i starsi mogą nauczyć się jazdy na nartach lub snowboardzie od podstaw. Do dyspozycji wypoczywających aktywnie zimą Zieleniec ma ponad 20 km zróżnicowanych pod względem długości i potrzebnych umiejętności tras zjazdowych, stale modernizowane wyciągi różnego typu, w tym także taśmy ułatwiające naukę jazdy, trasy biegowe. Z położonego na wysokości prawie tysiąca (800-960) metrów nad poziomem morza ośrodka rozpościera się widok na Duszniki-Zdrój, z których prowadzi tu trasa rozpoczynająca się za Parkiem Zdrojowym.

W zimie, pod śniegiem, panorama miasteczka z jego starą zabudową ulic i pięknym parkiem wygląda naprawdę bajkowo. W Zieleńcu znajduje się baza noclegowa {tematyka turystyczna: Meteor} i gastronomiczna, jeżeli więc nie szukamy ciągle nowych doznań i nie planujemy codziennie wybierać się na zakupy, to mamy na miejscu wszystko, czego potrzebować możemy podczas pobytu. Także Duszniki-Zdrój oferują nie tylko sanatoria, ale i hotele, pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne i prywatne domy z pokojami na noclegi. Zieleniec jednak potrafi być ośrodkiem w pełni samowystarczalnym, a jednocześnie pomieścić może w różnych obiektach w sumie około 1200 turystów. Jako że dawniej był osobną miejscowością, znajdziemy tu i zabytkowe budynki. Leżący w centrum starej wsi kościół św. Anny to piękna neoromańska świątynia ze strzelistym zwieńczeniem wieży, jedną nawą, kamiennymi ścianami od zewnątrz i bogatym wyposażeniem w środku. To najwyżej położony kościół w całych Sudetach. Ciekawym zabytkiem jest też Schronisko PTTK Orlica, wybudowane w XIX wieku. Dziś oferuje ono noclegi w 2, 3 i wieloosobowych pokojach, a także zorganizowany wypoczynek i dodatkowe atrakcje. Poza samym Zieleńcem, z trasami narciarskimi w zimie i kolarskimi w lecie, w okolicy, jak też w samych Dusznikach znajdziemy wiele wartych zobaczenia, ciekawych przyrodniczo i kulturowo miejsc, na pewno więc będzie tutaj co robić niezależnie od pory roku i pogody.

One thought on “Zieleniec – więcej niż ośrodek narciarski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>